Usiądź jak człowiek.

Winston Churchill mawiał, że kiedy można siedzieć nie należy stać, a kiedy można leżeć nie ma sensu siedzieć. W podeszłym wieku źródła swojego dobrego samopoczucia szukał w braku sportu. Całkowicie go rozumiem, jestem wielkim fanem dolce-far-niente i każdą wolną chwilę poświęcam siedzeniu w fotelu. Właśnie w listopadzie zajmiemy się tym gdzie, jak i na czym siedzi się najlepiej. Do łask wracają kultowe modele zaprojektowane w czasach komunizmu. Nie każdego stać jednak na replikę mebli sprzed lat. Odnowienie fotela jest opcją tańszą i o wiele bardziej satysfakcjonującą. Poniżej znajdziecie kilka popularnych foteli  z PRL.

Najbardziej modny model ostatnich lat to fotel zwany „Chierowski 366”. Typ 366 został zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w roku 1962 roku i natychmiast zyskał rzeszę fanów i sprzedał się w niesamowitej ilości. Założę się, że wasi dziadkowie mieli je w swoich domach. Najbardziej pasuje do loftowych wnętrz, ale odmieni każdy pokój dzięki nietypowej tapicerce.
(Źródła:
http://www.kogelmogelart.pl/fotel-366-projektu-jozefa-chierowskiego-3/
http://www.wnetrznosci.com/index.php/fotelowe-inspiracje/ )

Kolejnym wspaniałym dziełem minionej epoki był fotel Kadr produkowany w latach 60 i 70 ubiegłego stulecia w fabryce mebli w Wyszkowie. Ze wszystkichtych  mebli jest najbardziej „męski”, ciężki- pasuje do pokoju prawdziwego mężczyzny lub klubu. Jednocześnie siedzi się w nich najlepiej. Gąbki nie są przymocowane na stałe do fotela więc można je szybko wymienić, a uszyte pokrowce często prać. Dobra opcja dla czyściochów, które lubią spędzać czas jak koty wtulone w poduszki.
(Źródło:
http://olx.pl/oferta/fotel-kadr-klasyk-vintage-retro-prl-po-renowacji-CID628-ID6G8k5.html , dostęp: 11/11/2015)

Tym, co różni współczesne meble od tych dawnych jest dobre wyprofilowanie. Dawniej ludziom bardziej zależało na tym, żeby kręgosłup nie wyginał im się jak paragraf podczas oglądania dziennika. Awangardowy kształt i komfort użytkowania odnajdziemy w fotelach typu „muszelka”.
Poniżej fotel projektu J.Jędrachowicz i K.Racinowskiego.
(Źródło:
http://exspace.pl/articles/show/52 )

(Źródło:
http://pl.dawanda.com/product/85034359-fotel-retro-vintage-prl-muszelka-lata–70-te , dostępne 11/11/2015)

Fotel klubowy typ 300-190, projektu Hanny Lis, to kolejna perełka z czasów naszych rodziców i dziadków. Nieco bardziej kobiecy od projektu Chierowskiego, dobrze będzie współgrał z obiciem w kwiaty lub inne wzory.

(Źródło:
http://pl.dawanda.com/product/77275151-fotel-oty-typ-300-190 , dostępne 11/11/2015)

Ostatni i zarazem najbardziej „dziewczyński” fotelik to wdzięczny uszak. Nazwę zawdzięcza charakterystycznym rogom oparć uniesionym ku górze.
(Źródło:
http://www.wnetrznosci.com/index.php/fotelowe-inspiracje/ )

Dlaczego fotele z PRL? Jest o wiele więcej ładniejszych mebli z różnych epok, jednak najłatwiej znaleźć na aukcjach lub giełdach te przedstawione powyżej. Dobrałam  je pod kątem niedużego wysiłku przy odnawianiu. A o to nam przecież chodzi w tym najgorszym ze wszystkich miesięcy- pobawić się, nie narobić, a na koniec pięknie wyglądać na przygotowanym przez siebie fotelu podczas czytania książki i zmienianiu się w zimowe burrito smutku.
Potrzebujecie więcej inspiracji? Polecam wystawę „Usiądź po polsku” we Wrocławskiej Barbarze na ulicy Świdnickiej.

(Źródło ikony wpisu:
http://blogs.disney.com/oh-my-disney/2013/10/07/carls-not-grumpy-he-just-keeps-it-real/)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s